Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/360fx/header.php on line 264 İZMİR MİLLİ KÜTÜPHANE CADDESİ-Izmir-KONAK-izmir-milli-kutuphane-kitaplik-kitap-sanal-tur-mekan360-virtual--Mekan360.com - Ana Sayfa
leminiz Yaplyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

Sanal Tur | Foto Galeri | Video Galeri | Haritada Göster

English
Reklamı Gizle

Mekan Bilgisi

İzmir Milli Kütüphanesi, İzmir'in Konak ilçesi Milli Kütüphane Caddesi'nde bulunan, Türkiye'nin Milli adını taşıyan ilk kütüphanesidir.

23 Nisan 1912 tarihinde Beyler Sokağı Salepçizade Konağı'nın selamlık bölümünde hizmet vermeye başlamıştır. Daha sonra zamanın İzmir Valisi Rahmi Arslan kütüphanenin daha iyi hizmet vermesi için kütüphane ve bu kütüphaneye katkı sağlaması için kurulacak sinema için arsa tahsis etmiştir. Kütüphaneye katkı sağlaması için kurulan Elhamra Sineması 1926'da, kütüphane ise 29 Ekim 1933'de ancak açılabilmiştir. Bu kütüphane ve sinemanın mimarı Neo-Klasik Türk mimarisinin öncülerinden Mimar Tahsin Sermet Bey tarafından yapılmıştır.

Hâlâ ayakta olan İzmir Milli Kütüphanesi 600,000'den fazla kitapla İzmirlilere hizmet vermektedir. Elhamra Sinema ise İzmir Devlet Opera ve Balesi binası olarak kullanılmaktadır.

Hata Bildir
Arkadaşına Tavsiye Et
Editöre Mesaj
Web Sayfana Ekle

İZMİR MİLLİ KÜTÜPHANE CADDESİ

Bu firmaya ait kayıtlar 20462. kez ziyaret edilmektedir.

Benzer Mekanlar


... Yükleniyor ...

KONAKLAMA


... Yükleniyor ...