leminiz Yaplyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

Sanal Tur | Foto Galeri | Video Galeri | Haritada Göster

English
Mekan Bilgisi

Kuzey- doğu cephesinde yapıyla bağlantısı olmayan tuğla minare yer almaktadır. Dikdörtgen şekilli harim mekanının kuzeyinde son cemaat yeri vardır. Son cemaat yeri Bursa kemerli 3 açıklıkla kuzeye bakmaktadır. Bu kesinde iki sütun destek görevi yapmakta olup, 1957 yılında yenilenmiştir. Cami’de kırma çatılı üst örtü, yapıyı örtmektedir. İç mekan ahşap tavanla kaplanmıştır. Tavan ortasında işçiliği iyi olan ahşap göbek bulunmaktadır.
Son cemaat yeri duvarında inşa kitabesi vardır. İnşa kitabesinde yapının 1283/1867 yılında yapıldığı açıklanmaktadır. Camide yapı malzemesi olarak yığma moloz taş, kaba yonu taş ve ahşap kullanılmıştır. Minare kaidesi düzgün kesme taş pabuç bölümünden itibaren tuğla ile inşa edilmiştir. Minare gövdesi tuğla süslemelerle hareketlenmiştir.
Harim mekanının tavanı ortasında (ahşap kare şekilli bir pano içinde) 8gen ve ahşap üzerine boyalı bir geometrik süsleme yerleştirilmiştir. Bu süslemede yeşil, mavi ve kırmızı renkler kullanılmıştır.  L şekilli kadınlar mahfili mihraba dek uzanır.
Harim mekanında simetrik yerleştirilmiş dikdörtgen şekilli pencereler vardır. Güney duvarındaki mihrap sadedir. Caminin arka kesiminde mezarlık bulunmaktadır. Mezarlıkta 1890lı yıllarda 1930 yıllarına dek uzanan eski yazılı mezar taşları bulunmaktadır.
Gözlemler: İç mekanda duvar yüzeyinde sıvalarda derin çatlaklar vardır. Bu çatlakların acilen onarılması gerekmektedir. Ahşap malzemenin büyük ölçüde çürüdüğü çürüdüğü gözlenmiştir.
Hata Bildir
Arkadaşına Tavsiye Et
Editöre Mesaj
Web Sayfana Ekle

İĞDECİK KÖYÜ CAMİİ HAZİRE

Bu firmaya ait kayıtlar 12019. kez ziyaret edilmektedir.

Benzer Mekanlar


... Yükleniyor ...

KONAKLAMA


... Yükleniyor ...