Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/360fx/header.php on line 264 GEORGIA TBILISI-Tbilisi-ÇUKUROVA-batum-batumi--tbilisi-georgia-city-panoroma-360-virtual-tour-georgia-fx-3d--panaromic--about-georgia--about-tbilisi--about-batumi-Mekan360.com - Ana Sayfa
leminiz Yaplyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

Sanal Tur | Foto Galeri | Video Galeri | Haritada Göster

English
Reklamı Gizle

Mekan Bilgisi

Gürcistan’ın başkenti Tiflis, Kura ırmağının iki kıyısında 350 km. boyunca uzanır. Ülkenin endüstri, kültür, ve sosyal merkezi de olan Tiflis, eski zamanlarda İpek Yolu üzerinde yer alıyordu. Bugün, bir ucu Türkiye’de olan Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattının bir durağı olarak enerji hattının üzerinde. Kentin Kartça adı “Tbilisi”nin bir efsaneden geldiği kabul edilir. Bu efsaneye göre Tiflis, İÖ 5. yüzyılda ormanlarla kaplı bir yerdir. Bir gün Kral Vahtang Gorgasal ava çıkar. Aralıksız uçan sülünün peşine eğitilmiş atmacasını salar.

Aradan zaman geçer, ne atmaca ne de sülün görünürdedir. Onlara aramaya başlarlar ve kısa süre sonra ikisini de sıcak suya düşmüş olarak bulurlar. Kral burayı çok beğenir ve bir kent kurmalarını buyurur. Kente, orada bulunan “tsheli (sıcak)” ya da eskiden söylendiği gibi “tpili (sıcak)” sudan dolayı “Tpilisi” ya da “Tbilisi” adı verilir. Eski Sovyetler Birliği döneminde uzun süre ülkeyi yöneten Stalin, Gürcü asıllıydı. Bu yüzden Tiflis, mimari ve gelişmişlik açısından o dönemin en güzel kentlerinden biriydi; ancak eski Sovyet rejimi yıkılınca çok şiddetli bir iç savaş yaşadı ve kent de bundan olumsuz etkilendi. Şu anda bu yaralar sarılmış görünüyor ve kent hızla eski günlerine dönüyor. Nüfusun yüzde 80’inin Gürcü olduğu Tiflis’te yüzden fazla etnik grup yaşıyor.

Hata Bildir
Arkadaşına Tavsiye Et
Editöre Mesaj
Web Sayfana Ekle

GEORGIA TBILISI

Bu firmaya ait kayıtlar 15771. kez ziyaret edilmektedir.

Benzer Mekanlar


... Yükleniyor ...

KONAKLAMA


... Yükleniyor ...