leminiz Yaplyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

Sanal Tur | Foto Galeri | Video Galeri | Haritada Göster

English
Mekan Bilgisi

4. yüzyılda bir krallık olan Gürcistan, Arapların (7, yüzyıl) ve Büyük Selçukluların (11. yüzyıl) eline geçti. 16. ve 18. yüzyıllar arasında Rus ve Osmanlıların mücadele sahası haline geldi.

Gürcistan 19. yy'da Rus İmparatorluğu tarafından yutulmuştur. Bir ara Gürcistan, Azerbaycan, Ermenistan ile birlikte Kafkasya devletini kurmaya çalışmışlardır. Rusya'daki devrimi müteakip 1918-1921 yılları arasında üç yıl bağımsız kalan ülkeye 1922'de Kızılordu girdi ve Rusların baskısına dayanamayarak 1936'da Sovyetler Birliği içinde ayrı bir cumhuriyet olarak kaldı. 1990'da bağımsızlığını ilan etti. 1991 yılında Sovyetler Birliği'nin dağılması ile tam bağımsız bir devlet halini almıştır.


Iklim

İklim bakımından Gürcistan, diğer Kafkas ülkelerinden farklı özellikler gösterir. Büyük Kafkaslar, kuzeyden gelen Kutbi Kontinental soğuk hava kütlelerini engeller, Karadeniz'in denizel etkileri ise orta kesimdeki doğal oluk sayesinde kolaylıkla ülkenin iç kesimlerine kadar girer. Bu bakımdan ülkenin büyük bölümünde nemli ve ılıman karakterli bir iklim görülür. Batıda yağışlar 1500-2000 mm.'yi bulurken (Batum 2553 mm.), doğuda ise yağışlar 500-700 mm. arasındadır (Tiflis 555 mm.). Yüksek dağlık kesimlerde ise iklim oldukça serttir ve yağışlar kışın kar şeklindedir.

Yerlesme

Ülke nüfusunun yarıdan fazlası kentlerde yaşar. Başkent Tiflis, modern görünümlü büyük bir kenttir. Tiflis dışındaki başlıca şehirsel merkezleri ise Kutaisi, Suhumi, Batum, Poti ve Rustavi ile Gori'dir. Ülkenin batı bölümünde ekonomik bir merkez olan Kutaisİ ile Abhazya Özerk Bölgesi'nin başkenti ve Karadeniz kıyısının önemli turistik merkezi olan Sukhumi'dir. Abhazya Özerk Bölgesi'nde ülkenin en büyük etnik azınlığı olan Müslüman Abhazlar yaşar.

Nüfus

Gürcistan'da nüfusun büyük çoğunluğu şehirlerde, 1000 m. altındaki sahalarda ve düzlük alanlarda iklimin elverişli olduğu sahalarda yaşar. Km2'ye 72 kişinin düştüğü ülkede yoğunluk orta kesimdedir. Kura nehrinin kenarında kurulmuş olan başkent Tiflis, ülke nüfusunun yaklaşık 1/4' ini barındırır. Tiflis dışındaki başlıca şehirsel merkezleri ise Kutaisi, Suhumi, Batum, Poti ve Rustavi ile Gori'dir.

Hata Bildir
Arkadaşına Tavsiye Et
Editöre Mesaj
Web Sayfana Ekle

GEORGIA

Bu firmaya ait kayıtlar 5923. kez ziyaret edilmektedir.

Benzer Mekanlar


... Yükleniyor ...

KONAKLAMA


... Yükleniyor ...