leminiz Yaplyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

Sanal Tur | Foto Galeri | Video Galeri | Haritada Göster

English
Reklamı Gizle

Mekan Bilgisi

Pamukkale ilçesine bağlı Atalar Mahallesi’nde Delikliçınar Meydanı’nda bulunan Yeni Camii, Cumhuriyet Dönemi eseridir. Dışarıdan sade, içeridense oldukça süslü yapısıyla dikkat çeken cami, 1952 yılında yapılmıştır.

Kare planlı olan caminin kuzey cephesinde son cemaat yeri bulunmaktadır. Son cemaat yeri ve harime mermer basamaklı merdivenle çıkılmaktadır. Harime giriş kuzey ve batı cephelerdeki kapılardan sağlanmaktadır. Kuzey cephesinin doğu ve batı köşelerinde 1’er minaresi vardır. Orijinalinde düzgün kesme taş bloklardan yapılan minareleri, 1990’lı yıllarda yıkılma tehlikesinden dolayı sökülerek betonarme olarak yenilenmiştir. Caminin avlusunda klasik Osmanlı mimari tarzına uygun şadırvanı bulunmaktadır. Kadınlar mahfili doğu-batı yönlü olup, kuzey duvardan başlayıp U şeklinde güney duvara kadar uzanmaktadır. Ana kubbenin iki yanında ve önünde 1’er küçük kubbe daha bulunmaktadır. Cami bodrum+zemin katlıdır.

Caminin iç mekanı oldukça zengin bir şekilde süslenmiştir. Mihrabın bulunduğu duvarda Kütahya çinilerinden yapılmış panolar bulunmaktadır. Panoların üst tarafında vitray pencereler mevcuttur. Yapının tamamında yer alan alçı süslemeler dikkat çekicidir.

Hata Bildir
Arkadaşına Tavsiye Et
Editöre Mesaj
Web Sayfana Ekle

DENİZLİ YENİ CAMİİ

Bu firmaya ait kayıtlar 7964. kez ziyaret edilmektedir.

Benzer Mekanlar


... Yükleniyor ...

KONAKLAMA


... Yükleniyor ...