Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/360fx/header.php on line 264 CUMALI KIZIK-Bursa-ORHANGAZİ-bursa-cumalikizik-koy-temiz-hava-doga-dag--Mekan360.com - Ana Sayfa
leminiz Yaplyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

Sanal Tur | Foto Galeri | Video Galeri | Haritada Göster

English
Reklamı Gizle

Mekan Bilgisi

Bursa'nın 15 km. uzağında, Uludağ'ın yamaçlarına yaslanmış birbirinden güzel köyler bulunmakta olup, bunlardan birisi de Cumalıkızık Köyüd'dür. 15 hektarlık bir alan kurulan ve yaklaşık 270 dolayında evin yüzde 60'ında oturulan Cumalıkızık, 1987 yılında Bursa'nın Büyükşehir Belediyesi statüsüne kavuşması ile Yıldırım Belediyesi sınırlarını içine alınmıştır.
Osmanlıların Bursa'da ilk yerleştikleri bölgelerden olan Cumalıkızık, 180'i halen kullanılan, bazılarında ise koruma ve restarasyon çalışmalarının yapıldığı toplam 270 ev ile Osmanlı dönemi sivil mimarisi günümüze tasınmaktadır.
Orhan Gazi Bursa'yı ele geçirmeden önce Uludağ'ın eteklerinde çeşitli yerleşim alanları kurmuştur. Bunlardan bazıları; Bayındırkızık, Derekızık, Hamamlıkızık, Fethiyekızık, Değirmenlikızık ve Cumalıkızıl'tır. Uludağ'ın kuzeyinde dik etekler ile vadilerin arasında sıkışıp kalan yöre köylerine bu konumlarından dolayı ''kızık'' adıl verilmiştir. Köylerin birbirlerinden ayrılması için de dereye yakın olanına Derekızık, Fidye verene Fidyekızık ve Kızık köylerinden topluca gidilierek cuma namazı kılınan köye de Cumalıkızık adı verilmiştir.
Hata Bildir
Arkadaşına Tavsiye Et
Editöre Mesaj
Web Sayfana Ekle

CUMALI KIZIK

Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/360fx/anasayfa.php on line 347 Warning: file_get_contents(http://fairarena.com/sorgu.php?fid=22534): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/360fx/anasayfa.php on line 347

Bu firmaya ait kayıtlar 5411. kez ziyaret edilmektedir.

Benzer Mekanlar


... Yükleniyor ...

KONAKLAMA


... Yükleniyor ...