Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/360fx/header.php on line 264 CİVAN PERÇEMİ ÇAYI -Izmir-KARŞIYAKA-civan-percemi-cayi-civan-percemi-cayinin-faydalari-civan-percemi-cayi-ne-ise-yarar-civan-percemi-cayi-nedir-Mekan360.com - Ana Sayfa
leminiz Yaplyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

Sanal Tur | Foto Galeri | Video Galeri | Haritada Göster

English
Reklamı Gizle

Hakkımızda

 

Civanperçemi çayı faydaları arasında balgam söktürücü olması, adet düzensizliğini gidermesi, yine adet sancılarını gidermesi, hazımsızlığa iyi gelmesini saymak mümkündür. Soğuk algınlığı, nezle, grip hastalıklarına yakalanma riskini azaltma özelliğine sahiptir.

Civanperçemi çayı vücuda sıcaklık vererek, terlemeyi sağlar ve toksinleri atmaya aynı zamanda ateşi düşürmeye yardım eder. Baş dönmesini geçirir. İdrar söktürücü özelliği bulunmaktadır. Civanperçemi çayının bağırsaklardaki iltihapları giderme özelliği vardır. Kan yapıcı özelliği bulunmaktadır. Sırt ağrılarına, eklem ağrılarına iyi gelen bir çay olarak bilinir.

Avrupa ve Asya’nın ılıman bölgelerine özgü civanperçeminin sağlık amaçlı ve yemeklerde kullanımı Truva Savaşına kadar dayanmaktadır. Bu savaşta Yunan mitolojisinden Aşil’in yaralanan askerlerinin tedavisinde civanperçemi kullanılmasını emrettiği çeşitli belgelerde yer almaktadır. Bitkinin en eski kullanım şekillerinden biride diş ağrısı için yapraklarını çiğnemektir.

Kuzey yarımkürenin ılıman bölgelerinde yetişen ve yaklaşık 80 türü bulunan papatya ailesinden olan civanperçemi Haziran ayından Kasım ayına kadar beyazımsı, pembe ve kırmızıya çalan çiçek açar. Yaklaşık 1 metreye kadar uzayabilen bitkinin bilimsel adı Achillea millefolium’dur ve Asteraceae ailesindendir. Güneşli ve sıcak ortamlarda yetişen civanperçemi çayırlarda, dağ yamaçlarında, yol kenarlarında bulunabilir. Uygun ortamı bulduğunda hızla yayılır.

 • Terlemeyi arttırarak ateş ve soğuk algınlığına iyi gelir
 • İştahı arttırır
 • Mide kramplarına iyi gelir
 • Gazı alır
 • Gastrit belirtilerini hafifletir
 • Karaciğer rahatsızlıklarında kullanılır

 • İltihabı hafifletici özelliği vardır
 • Adet dönemi ağrılarını hafifletir
 • İdrar söktürücüdür
 • Sakinleştiricidir
 • Uykusuzluğa iyi gelir

Avrupa’da popüler bir bitki olan civanperçemi sindirimi hızlandırmak, mide ve adet dönemi kramplarını rahatlatmak, tükürük ve mide asidini arttırmak için kullanılır. Diğer geleneksel kullanım alanları arasında yara ve kanamalarda cilde uygulanması, çay formunda yatıştırıcı etkisiyle kaygı ve uykusuzluğun tedavisinde kullanılmasını sayabiliriz.

Civanperçeminin sağlık üzerine etkileri alanında yeterli sayıda bilimsel araştırma olmamasına karşın iştah kaybı, mide ekşimesi, kas spazmları, kanamalı yaraların tedavisi, terlemeyi arttırmak ve hazımsızlığa karşı kullanılmaktadır.

 

 

.

.

.

.

Hata Bildir
Arkadaşına Tavsiye Et
Editöre Mesaj
Web Sayfana Ekle

CİVAN PERÇEMİ ÇAYI

Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/360fx/anasayfa.php on line 347 Warning: file_get_contents(http://fairarena.com/sorgu.php?fid=23388): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/360fx/anasayfa.php on line 347

Bu firmaya ait kayıtlar 3464. kez ziyaret edilmektedir.

En Yakın Gezİ Mekanları


... Yükleniyor ...

EN YAKIN TARİHİ MEKANLAR


... Yükleniyor ...

EN YAKIN KÜLTÜREL&ETKİNLİK MKN.


... Yükleniyor ...

ŞEHİR PANORAMALARI


... Yükleniyor ...