Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/360fx/header.php on line 264 BÜYÜK TİYATRO-Izmir-SELÇUK-buyuk-tiyatro-Mekan360.com - Ana Sayfa
leminiz Yaplyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

Foto Galeri | Video Galeri | Haritada Göster

Mekan Bilgisi

 Efes’in en büyük ve görkemli yapılarından biridir. Panayır Dağı’nın güney eteklerinde yer alan tiyatro ilk olarak Helenistik Dönemde inşa edilmiştir. Bu gün görülen kalıntılar M.S.1. ve 2. yüzyıla aittir.  24.000 kişi kapasiteli dev tiyatro 145 metre genişliğinde ve 30 metre yüksekliğinde bir sahne binasına sahipti. Oturma yerinin en üst kısmına sütunlu bir kısım eklenmiş ve böylece tiyatronun akustiği arttırılmıştır. Antik çağdan kalan, yarım daire şeklindeki bu tiyatro, bu formda dünyanın en büyük antik tiyatrosudur. Oturma sıraları büyük ölçüde hasarlı olmasına karşın hala büyüleyici bir etkiye sahiptir. Bugün tamamıyla meydana çıkarılmış olan kalıntıları ve çok iyi korunmuş sahne binası ziyaretçileri etkilemektedir. Tiyatro günümüzdeki büyüklüğüne Roma döneminde yapılan büyütme çalışmaları sonunda ulaştı. Tiyatro binası aslında Helenistik Dönem’in en güzel mimarî eserlerinden birisidir. 

Son dönemlerde tiyatronun kullanım amacı değişmiş, vahşi havyan dövüşleri ve gladyatör müsabakaları için kullanılan bir yer haline gelmiştir. İncil’de Efeslilerin St. Paul’un protesto ettikleri tiyatro olarak da geçmektedir. 
Büyük tiyatro yakın geçmişte Ray Charles, Elton John, Sting, John Baez, Chris De Burgh, Gheorghe Zamfîr, Jose Carreras, Mikis Theodorakis, Tanita Tikaram, Jethro Tull, Kiri Te Kanawa ve daha nice tanınmış sanatçıların konserlerine ev sahipliği yapmıştır.

  

  

  

  

Hata Bildir
Arkadaşına Tavsiye Et
Editöre Mesaj
Web Sayfana Ekle

BÜYÜK TİYATRO

Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/360fx/anasayfa.php on line 347 Warning: file_get_contents(http://fairarena.com/sorgu.php?fid=23666): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/360fx/anasayfa.php on line 347

Bu firmaya ait kayıtlar 561. kez ziyaret edilmektedir.

Benzer Mekanlar


... Yükleniyor ...

KONAKLAMA


... Yükleniyor ...