Deprecated: Function session_register() is deprecated in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/360fx/header.php on line 264 BAKIRCILAR ÇARŞISI -Kahramanmaraş--kahramanmaras-bakircilar-carsisi-alisveris-Mekan360.com - Ana Sayfa
leminiz Yaplyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

Sanal Tur | Foto Galeri | Video Galeri | Haritada Göster

English
Reklamı Gizle

Mekan Bilgisi

Kahramanmaraş il merkezinde bulunan Bakırcılar Çarşı’nın XV.yüzyılda yapıldığı sanılmaktadır.Kahramanmaraş Kentsel Sit alanı içerisinde Kurtuluş Mahallesinde 95 metre uzunluğunda 5.5metre genişliğinde hafif çarpık planlı sokağın iki yanına yerleştirlmiş dükkanlardan oluşmakta.38 adet dükkan bulunmaktadır ve Koruma bölge kurumu tarafından kültür varlığı olarak tescil edilmiştir.


Maraş Bakırcılık:Kahramanmaraş'ın en eski el sanatlarından biri olan bakırcılık el isçiliği bakımından Türkiye'de çok büyük bir öneme sahiptir. Ürettiği büyük kazanlar (masere kazanı), leğen, test, tencere, sini, sahan, kapaklı sahan, bakraç, aşurelik, süzek (lenger), tas, kulplu tas, hamam leğeni Türkiye'nin hemen hemen her iline, ilçesine satılmaktadır. Bunların yanında bakirin üzerine elle yapılan dövme isçiliği de evlerde aksesuar olarak kullanılmaktadır. Kahramanmaraş'ta imalatı yapılan alüminyum, krom, çelik mutfak araç-gereçleri ve pirinçten yapılan (mangallar, saksılıklar) çeşitli aksesuarların yurt içine ve yurt dışına satışı yapılmaktadır. Bu satışlar Kahramanmaraş ekonomisine büyük girdiler sağlamaktadır.
Hata Bildir
Arkadaşına Tavsiye Et
Editöre Mesaj
Web Sayfana Ekle

BAKIRCILAR ÇARŞISI

Bu firmaya ait kayıtlar 4225. kez ziyaret edilmektedir.

Benzer Mekanlar


... Yükleniyor ...

KONAKLAMA


... Yükleniyor ...